Επιστροφή στις νίκες με Μάτ!

0

Η Ομόνοια ήταν αυτή που στην πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 6’ άνοιξε το σκορ. Ο Φαμπιάνο έκανε μια μεγάλη μπαλιά και βρήκε τον Τιάγκο που ήταν αμαρκάριστος. Αυτός μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Μερικά λεπτά αργότερα στο 14’ η Ομόνοια έχασε ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Τιάγκο έδωσε στον Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά πάσα, ο Άγγλος προσπάθησε να κερδίσει τον Μποκατίνοφ με τακουνάκι όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού μπλόκαρε σταθερά.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντάρμπισαϊαρ μετά από κάθετη του Ορτέγκα βρέθηκε πλάγια μέσα στην περιοχή, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Εθνικός απείλησε για πρώτη φορά στο 16’ με ένα σουτ του Μιγκελίτο όμως ο Φαμπιάνο δεν ξεγελάστηκε και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Στο 29’ ο Κονέ βρήκε αρκετό χώρο, έκανε και ένα καλό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 44’. Κέρδισε φάουλ ο Εθνικός και στην εκτέλεση του, ο Κουντόπιακ πάτησε στον Λαμπάν που έκανε το δυνατό σουτ. Η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα του Φαμπιάνο για το 1-1.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια στην επανάληψη ήρθε στο 51’ με τον Μποτεάκ να κάνει το πλασέ από κοντά όμως ο Μποκατίνοφ απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια.

Στο 62’ ο Μποτεάκ  δοκίμασε ένα ανάποδο ψαλιδάκι, όμως δεν είχε δύναμη και έτσι ο τερματοφύλακας του Εθνικού μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Η πίεση της Ομόνοιας απέδωσε καρπούς στο 72’! Ορτέγκα και Τιάγκο έκαναν το 1-2, ο τελευταίος έδωσε ωραία στον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς και έκανε το 1-2 για το «τριφύλλι».

Στο 90+3′ ο Μαρκόφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Εθνικό. Έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Φαμπιάνο μπλόκαρε σταθερά.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μποκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Χουντόμπιακ (78′ Παπαγεωργίου), Κοστόφσκι (82′ Μ. Ηλία), Κυπριανού (85′ Μαρκόφσκι), Ιωάννου, Κονέ

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Φοινίρης, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Α. Ηλία, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ι. Μαρκόφσκι

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ, Γκόμεθ, Ορτέγκα, Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ (85′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Παναγιώτου, Περέιρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Εζρά, Χριστοφή, Κακουλλής

Κίτρινες: Κοστόφσκι, Ιωάννου / Γκόμεθ, Τιάγκο