Την ήττα με 5-2 γνώρισε στο «Αμμόχωστος» από την Σαλαμίνα η Ομόνοια.

Τα γκολ οι Μαυριάς και Κολοβός.

Μένει στην 6η θέση με 36η βαθμούς η ομάδα μας.

O αγώνας:

Στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και μόλις στο 1ο λεπτό απείλησε την Ομόνοια. Ο Ελουντού έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Οι «ερυθρόλευκοι» εξαργύρωσαν το καλό τους ξεκίνημα αφού στο 5ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ με δυνατό σουτ του Μαρκάσα έξω από την περιοχή. H ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 11΄έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Κωστή έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή ωστόσο ο Μεχίας απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Ένα λεπτό αργότερα ο Γκολομπάρτ έκανε την προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μεχίας. Η Ομόνοια ανέβασε ρυθμούς και στο 18ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μανρίκε έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Γκολομπάρτ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο Μαυρίας που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ.  Η ομάδα της Λευκωσίας ανέλαβε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και στο 23ο λεπτό έφτασε στην ανατροπή. Ο Μότα έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Κολοβός με απευθείας πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Βεσελόφσκι. Στο 32ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα αφού ο Ελουντού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεχίας με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ενώ στο 42ο λεπτό ο Τιάγκο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο φαλτσαριστό πλασέ.

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα με το «καλησπέρα» κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Ελουντού έκανε το γύρισμα, ο Κορέια έκανε απευθείας ένα δυνατό αριστερό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεχίας που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο 56ο λεπτό σκόραραν για Πέμπτη φορά. Ο Κορέια έκανε την μπαλιά και ο Κίνγκσλεϊ με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 5-2 για την ομάδα του.  Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Νέα Σαλαμίνα να παίρνει μια επιβλητική νίκη και την Ομόνοια να φεύγει από το «Αμμόχωστος» με πολύ βαριά ήττα.