Τζιωνή και Γκόμεθ την κρατάνε ζωντανή!

0

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε η ΟΜΟΝΟΙΑ στην Λάρνακα κόντρα στον Ερμή με 2-0, που την κρατά ζωντανή στο κυνήγι της εξάδας.

Ο Τζιωνής άνοιξε το σκόρ για την ομάδα μας και ο Γκόμεθ σφράγισε την νίκη.Αναγκαστική αλλαγή για Αντζακούν και Ραμίρες

Ο αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες για αρκετό διάστημα αναλώθηκαν σε ένα μέτριο παιχνίδι με αρκετές μονομαχίες. Ο Εμής έχασε καλή ευκαιρία στο 16′ με τον Ντίντακ, ο οποίος έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να βρίσκει στον Βύντρα και να απομακρύνεται.

Η Ομόνοια δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις, ενώ είχε την ατυχία να τραυματιστούν στο πρώτο μέρος οι Ατζαγκούν και Ραμίρεζ. Οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 39′ με ωραία κεφαλιά του Τζιωνή μετά από σέντρα του Πρετσέ.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια παρουσιάστηκε καλύτερη και δεν επέτρεψε στον Ερμή να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος, αν και είχε δύο καλές φάσεις με τα σου του Μπουλά στο 55′ και στο 57′ που απέκρουσε ο Μεχίας.

Η Ομόνοια κλείδωσε το τρίποντο στο 66′ με συρτό δυνατό σουτ του Τζόρντι Γκόμεθ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής του Ερμή. Το δεύτερο γκολ επηρέασε τους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με συνέπεια οι πράσινοι να πάρουν τη νίκη.