Εύκολη νίκη και πρόκριση για την ΟΜΟΝΟΙΑ!

0

Την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου πήρε η Ομόνοια μετά την νίκη με 3-0 κόντρα στον Ονήσιλλο στο Γ.Σ.Π. Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν οι Πρεστέ,Τζαρσίνια και Λοέ. Ντπούτο με το τριφύλλι για Λοέ και Λοίζου.

Ο αγώνας:

Η Ομόνοια παρουσιάστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της με ένα γρήγορο γκολ στο 7ο λεπτό με την προβολή του Φράνιο Πρετσέ, μετά από σέντρα του Τζόρντι Γκόμεθ. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά σε ένα πιο χαμηλό τέμπο, δίχως να απειλείται από την ομάδα του Ονήσιλου.

Η Ομόνοια στο 35′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ονήσιλου αλλά το πλασέ του πέρασε άστοχα έξω. Στο 42′ η Ομόνοια πέτυχε δεύτερο γκολ με πλασέ του Αντόνια, μετά από κάθετη πάσα του Άλεξ Σοάρες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση δέκα λεπτών καθώς προέκυψε πρόβλημα με τον φωτισμό, ίσως λόγω της καταρρακτώδους βροχής που ξεκίνησε με το που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η δυνατή βροχή έκανε βαρύ και τον αγωνιστικό χώρο, και επηρέασε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Η Ομόνοια διατήρησε την μπάλα στην κατοχή της και πίεσε την αντίπαλη εστία για να σκοράρει, ενώ ο Ονήσιλος είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 48′ με τον Πιιταρά, ο οποίος αστόχησε από καλή θέση βολής. Οι πράσινοι είχαν ευκαιρίες για γκολ και κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους στο 81′ με κεφαλιά του Λοέ μετά από σέντρα του Αντόνια.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κ. Παναγή, Γκαφούρ (75′ Τζιωνής), Πρτσε, Λόρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Σοάρες, Γκόμεθ (68′ Λόε), Αντόνια (83′ Λοίζου), Μόντες, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο: Μεχίας, Λόπεζ, Ραμίρεζ, Βύντρα, Φώτη, Χαραλάμπους.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ (Γιάννης Ποντικός): Π. Παναγή, Πιερέττης, Δανιήλ (46′ Π. Νικολάου), Θεοδούλου, Αλκιβιάδης (75′ Αμεσάν), Κάστανου, Πιτταράς, Ντιμιτρένκο, Καλλής, Ζαφειράκης, Κατσιαρής (66′ Καμινιώτης)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαθανασίου, Χαραλάμπους, Σ. Νικολάου, Ματασιούκκου, Σταύρου.